Başarı İçin Gereken 5 Önemli Püf Noktası (Sonuçlar İnanılmaz)


Yerinde olabilmek için can atacağımız birçok başarılı insan var, herkes gibi benimde öyle. Hiç benim yerimde olmak isteyen var mı diye düşündüğünüz oldu mu? Evet, aslında sizin de benim de yerinde olmak isteyen insanlar muhakkak vardır. Ama ben bu durumu garantiye almak için birkaç püf noktası buldum. Bu püf noktalara herkes gibi benim de ihtiyacım olacağı için araştırdım ve bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.

Başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum. Her bir madde tek başına etkili olsa da tüm yöntemlerin birleşiminden çıkacak sonuç çok daha büyük başarı sağlayacaktır. İşte başarı için gereken en temel 5 önemli püf noktası.

1.İçsel Konuşmalar: Başarı istediğimiz bir alanda kendimizi motive ederek işe başlamak doğru bir başlangıç olacaktır. İçsel konuşmalar bu yüzden olumlu ve motive edici olmalıdır. Örnek vermek gerekirse;  “Ben bu alanda çok iyiyim.”, “Bunu başarmam çocuk oyuncağı.”, “İstemem yeterli.” , “Kendime güveniyorum.” gibi telkinler belki ilk söylendiğinde çok etkili olmayacakmış gibi görünebilir. Fakat alışkanlık olması durumunda gaz verici bir etkiyle istenen bir şeyi gerçekleştirme olasılığını arttıracaktır.

2.Zihinde Canlandırma: Başarmak istediğimiz bir şeyi başarmışız gibi hayal etmek aslında nasıl bir yol izlememiz gerektiği hakkında ipuçları veriyor. Yalnızca hayal gücümüzü biraz zorlayarak olmak istediğimiz kişiyi ya da başarmak istediğimiz hedefi iyi belirmemiz gerekiyor. Bu hedeflere ulaşmak için ne yapabiliriz? Neler yapmalıyız? Bu soruların cevapları üzerine düşünerek hareket etmemiz başarıya ulaşmamızı daha da kolaylaştıracaktır.

3.Olmuş Gibi Davranmak: Artık hayal ettiğimiz kişiyiz ya da hayal ettiğimiz o hedefi gerçekleştirdik. Hayalin gerçekleşmesinden sonraki durumu düşünebiliriz, bize ne kattı? Sonuçlar mutlaka iyi olacaktır. Bu sonuçları düşünerek başarıya bir adım daha yaklaşıyoruz. Çünkü mutlu olacağız. Bu durum bizi hedefe ulaşmak için zinde tutacak ve işi bitirmek için daha çok çaba sarf etmemizi sağlayacaktır.

4.Olumlu İnsanlarla Birlikte Olmak: Arkadaş çevremiz kötü ise kötü, iyi ise iyi bir insan oluruz. Hepimizin bildiği klişe bir durum var. İnsanlar neden sigaraya başlar? Ya da daha kötülerine? Cevabı hepimiz biliyoruz. Durup dururken kimsenin aklına ‘ben bugün sigara içeceğim’ düşüncesi gelmez. Genelde başkalarından görür ve yaparız. Olumlu insanlarla birlikte olmak bize artı kazandıracaktır. Olumlu bir çevre kurmak muhtemelen birçoğumuz için karmaşık ve köklü bir değişim olacağından belki biraz zorlanacağız. Çünkü yaşadığımız ortam bunun için pekte elverişli değil. Bu duruma bir çözüm bulmak gerekirse, hedeflerimizi herkese anlatmak yerine en azından sadece olumlu geri dönüşler alabileceğimiz kişilere anlatabiliriz. Aldığımız geri dönüşler bizim için çok önemli.

5.Öğretmek: Öğretmek, öğretebilmek. Herhangi bir şeyi öğretebilmek için öncelikle o konu hakkında bilgiye sahip olmamız işimizi kolaylaştıracaktır. Diğerlerine gerçekten bir şeyler öğretebilen bir birey o konularda öğrettiği bilgi için yorum alması daha kolay olacaktır. En azından konuyu tartışarak ufkumuzu genişletebiliriz. Kendi bilgimizi de üzerine koyarak durumu çok daha farklı yorumlayabiliriz.

Başarı için, başarılı olmak için gereken en temel püf noktalarımız bu kadar. Ben bu püf noktaları kullanmaya, hayatıma bu şekilde devam etme kararı aldım ve hayatımda önemli değişimler olmaya başladı. Mesela artık yapmak istediğim bir şeyi kesinlikle unutmuyorum ve yapmam gerekenleri eskisi kadar ertelemiyorum. Hedeflerimi gerçekleştirebilmek için daha kararlıyım. Bu, bence başlangıç için çok büyük bir fark.

muratasoy | soğuknevale

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hayal Et ve Fırsatları Değerlendir